Gorączka u dzieci definiuje się jako podwyższenie temperatury ciała powyżej 38*C. Ze względu na znaczne różnice anatomiczne i fizjologiczne nie możemy traktować dzieci jak małych dorosłych. Stykają się one z innymi jednostkami chorobowymi i wymagają odmiennego podejścia. Gorączka najczęściej będzie reakcją organizmu na infekcję. Niemowlęta i małe dzieci często gorączkują, ma to związek najczęściej z chorobami wirusowymi o samoograniczającym się przebiegu, natomiast istnieją również choroby bakteryjne wymagające leczenia. Kiedy zwrócić się o pomoc ? Czy obniżać gorączkę ? Na co zwrócić uwagę ? Zapraszam do lektury 🙂
POMIAR TEMPERATURY
Wyjaśnijmy sobie na początek same kwestie techniczne związane z pomiarem temperatury. Najczęściej korzystamy z termometrów bezdotykowych mierząc temperaturę w okolicy skroni. Możemy również wykorzystać termometry elektroniczne mierzące temperaturę w przewodzie słuchowym, natomiast musimy sobie zdać sprawę, że tak naprawdę dokładna wartość temperatury nie jest istotna. Istotny jest sam fakt podwyższenia temperatury ciała. Wpływ leków przeciwgorączkowych na temperaturę oraz sama jej wysokość nie różnicują nam etiologii zakażenia.
RED FLAGS
Czerwone flagi z ang. RED FLAGS są niepokojącymi objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę i zaowocować pilną konsultacją lekarską. Poniżej wymienione zostaną objawy, które świadczą o cięższym przebiegu choroby oraz czynniki ryzyka, które powinny wzmożyć naszą czujność:
- Zmiana zabarwienia skóry (sina, blada, marmurkowata)
- Zasinienie ust
- Brak odpowiedzi na bodźce z otoczenia, apatia, nie wybudzanie się do karmienia, zmniejszenie aktywności, w opinii rodzica dziecko dziwnie się zachowujące, obojętne
- Postękiwanie, poruszanie skrzydełkami nosa podczas oddechu, „dziecko męczące się oddechem”
- Zmniejszona ilość wydalanego moczu, zmniejszenie ilości mokrych pieluszek
- Brak apetytu, utrata masy ciała bądź zahamowanie wzrostu
- Nieukojony płacz, zmiana charakteru płaczu, problem z uspokojeniem dziecka
- Wysypka nieblednąca pod wpływem ucisku, gorączka powyżej 5 dni, obrzęk kończyny, stawu bądź unikanie ruchu
Wśród czynników ryzyka ciężkiej infekcji wyróżniamy: - Wcześniactwo, szczególnie powikłane, niska masa urodzeniowa
- Wiek poniżej <3m.ż.
- Niepełny status szczepień
- Wady wrodzone
LECZENIE GORĄCZKI
Gorączka jest fizjologiczną reakcją organizmu na zakażenie. Mimo, iż bezpośrednio nie zagraża dziecku, powoduje odwodnienie i dyskomfort. W związku z czym warto stosować leki przeciwgorączkowe w celu łagodzenia dolegliwości. Wśród leków możemy zastosować:
- Paracetamol (10-15mg/kg m.c.)
- Metamizol np. Pyralginę (10mg/kg m.c. na dawkę ) – powyżej 3 mż.
- Ibuprofen (10mg/kg m.c. na dawkę ) – powyżej 3 mż.
Powyższe leki możemy stosować w 3-4 dawkach ( co 6-8 godzin). W zależności od wieku i stanu dziecka powyższe leki można zastosować w formie tabletek, syropu bądź czopków.
DRGAWKI GORĄCZKOWE
Drgawki gorączkowe są to napady powodujące utratę świadomości dziecka oraz wzmożone napięcie mięśniowe.
Związane są z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego i wzmożoną wrażliwością na podwyższoną temperaturę. Występują u dzieci między 6m.ż., a 6r.ż. Typowo drgawki trwają poniżej 10 minut i nie nawracają. Nie są niebezpieczne natomiast wymagają diagnostyki w kierunku groźnych chorób.
PRZYCZYNY GORĄCZKI
Gorączka u dzieci ma najczęściej charakter samoograniczający się o etiologii wirusowej. Niestety bywają również infekcje bakteryjne, które często wymagają włączenia antybiotyku. Wśród przyczyn wirusowych możemy wyróżnić:
- Zapalenie oskrzelików spowodowane np. wirusem RSV (80%)
- Rumień nagły (gorączka trzydniowa)
- Podgłośniowe wirusowe zapalenie krtani
- Mononukleoza
Wśród przyczyn bakteryjnych: - Płonica, angina paciorkowcowa
- Ostre zapalenie ucha środkowego
- Zapalenie układu moczowego
- Inwazyjna choroba meningokokowa
Należy pamiętać, iż dzieci do 3 m.ż. są w grupie wysokiego ryzyka infekcji bakteryjnej ze względu na słabą odporność oraz niepełny pakiet szczepień. Do 6 m.ż. to ryzyko jest również podwyższone.